Obchodní podmínky
VODNÍ DÝMKA

2010-11-05 10:17:29

VODNÍ DÝMKY

Vodní dýmky lze dělit podle různých parametrů. Nejpoužívanější dělení v našich krajích je dle výšky vodní dýmky. Ve většině internetových obchodů najdete kolonky „malé“ „střední“ „velké“ „extra velké (XXL)“ vodní dýmky. Logicky bývá pravidlem, že čím vyšší dýmka, tím více stojí. Neplatí to však dokonale, rovněž záleží na materiálu těla i vázy, kvalitě zpracování, nápaditosti dýmky apod. Kvalitní a nápaditá střední dýmka se tak může cenově vyrovnat klidně i dýmce z kategorie XXL.

Nepravdivou pověrou je, že dýmky z kategorie XXL (dýmky přes 100cm) jsou při kouření daleko nestabilnější než dýmky malé. Opak je pravdou. Velmi velké dýmky bývají zejména díky větší hmotnosti vysoce stabilní. Tvůrci dýmek v poslední době tomuto účelu přizpůsobili i tvar některých váz. Na dnešním trhu tak najdete vázy i s velmi širokou základnou, u kterých je náhodné převržení prakticky vyloučeno.

Naopak jsou to malé dýmky, u kterých je převržení při kouření pravděpodobnější (jsou relativně lehké a mívají podstatně kratší hadice, ze kterých se musí kouřit opatrněji, aby nedošlo k nechtěnému převržení).

Další možné dělení je dle země původu. Právě různorodost zboží dělá každý trh zajímavým, a proto i výrobci v jednotlivých zemích vyrábějí své specifické typy vodních dýmek. Zkušený znalec, který se už delší dobu pohybuje v oblasti vodních dýmek, pozná, zda se jedná o dýmku vyrobenou v Egyptě, Turecku, Sýrii či Číně. Egyptské dýmky jsou u nás velice populární a jsou k dostání prakticky v každém internetovém obchodě. Například čínské dýmky jsou v českých obchodech viděny překvapivě velice vzácně, ačkoliv kvalitou zpracování patří k naprosté špičce (což se bohužel o některých dýmkách z Egypta rozhodně říci nedá ).

Vodní dýmka se skládá ze čtyř základních částí:

1. váza vodní dýmky

2. tělo vodní dýmky (srdce)

3. korunka

4. hadice

Jednotlivé díly vodní dýmky se sestaví dohromady a s pomocí sady gumových těsnění by měla vodní dýmka ve všech spojích dokonale těsnit.

V nádobě sestavené dýmky vzniká při nasávání z hadice podtlak, v jehož důsledku dochází k nasávání vzduchu z korunky přes uhlíky a tabák, který je umístěný pod alobalem uvnitř korunky. Takto nasátý kouř ze spalujícího se tabáku se "filtruje" přes studenou vodu, díky čemuž dochází k ochlazení vdechovaného kouře a částečnému odfiltrování nežádoucího popelu.

V dnešní době má skoro každá vodní dýmka dole na těle dýmky malý pojistný ventil. Mechanismus ventilku je jednoduchý. Pracuje s jednou železnou kuličkou, která ventil uzavře při natahování, naopak při profouknutí se zvedne a ventil otevře. Díky tomu je možné vyfouknout přebytečný kouř z vázy. Pokud chvíli nekouříte, je vhodné nejprve zatuchlý kouř uvnitř vázy takto vyfouknout a teprve pak začít kouřit znovu.

TABÁKY DO VODNÍCH DÝMEK A JEJICH SLOŽENÍ:

Tabák určený do vodních dýmek je složen z více esencí. Zpravidla je složení zhruba následující:

1. 30% tabák

2. 70% ovocná melasa

Převážná část tabáků určených pro vodní dýmky je nakládána do medu. Je pravdou, že existují i tabáky, které nejsou čistě přírodní a jejich chuť je upravována chemicky. Avšak takto upravovaný tabák dosahuje větších chuťových kvalit při kouření.

TABÁKY V ČESKÉ REPUBLICE:

V České republice jsou v současné době k dostání především tabáky značek El Nakhla či Al Fakher. Alternativu k těmto tabákovým směsím představují například bylinné směsi značky Soex, které tabák (a tedy ani nikotin) neobsahují vůbec.

Obzvláště populární jsou u nás tabáky ovocných příchutí, existují však i jiné druhy. Například černý tabák, který je také vyráběn speciálně pro vodní dýmky, obsahuje převážnou část čistého tabáku nakládaného v medu. Tento tabák je převážně kouřen v arabských zemích. Pro svou nevýraznou až spálenou chuť při kouření si u nás zatím nenašel takovou oblibu jako ovocné směsi.

Dále existují tabáky s příchutí různých koření (kardamon, vanilka, skořice, jasmín, lékořice apod.) či například tabáky s příchutí pistáciových oříšků.

TABÁKY DLE INTENZITY AROMA:

Tabáky do vodních dýmek lze rovněž dělit podle síly aroma, což je hodně důležité, pokud používáte hadici, kterou nelze vyplachovat vodou.

Silně aromatické tabáky - Káva (Coffee), Kapučíno (Cappuccino), Lékořice (Liqourices), Růže (Rose)

Aromatické tabáky - Karamel (Caramel), Víno (Grape), Jasmín (Jasmine), Citrón (Lemon), Mandarinka (Mandarin), Ovocný mix (Mixed fruits), Pomeranč (Orange), Broskev (Peach), Kokos (Coconut), „Bonbónky“ (Sweet), Pistácie (Pistachio)

Jemné tabáky - Jablko (Apple), Meruňka (Apricot), Jahoda (Strawberry), Banán (Banana), Višeň (Cherry), Meloun (Sweet melon), Coca-cola (Cola), Máta (Mint), Vanilka (Vanilla)

Černý tabák nelze jasně zařadit do kategorie dle aroma, neboť jeho odrůd je mnoho.

Výše vyjmenované příchuťě tabáků jsou všechny od značky El Nakhla. Příchutí však existuje daleko více.

Mezi další značky tabáků pro vodní dýmky ve světě patří například Al Waha, Afzal, Al Amir, Havana, Tangiers či Soex Tobacco (bylinné směsi, které neobsahují nikotin).

Pouze ochutnáním jednotlivých druhů tabáků do vodní dýmky objevíte ten, který vám vyhovuje nejvíc. Každý milovník vodní dýmky má jeden nejoblíbenější druh tabáku a rozhodně neplatí, že by byl pro všechny stejný.

UHLÍKY:

Hlavním předpokladem pro správný chod vodní dýmky jsou kvalitní uhlíky na korunce. Uhlíky do vodní dýmky můžeme dělit podle dvou základních skupin:

- samozápalné uhlíky

- klasické uhlíky (brikety)

Samozápalné uhlíky ve větší části vykazují chemickou chuť během kouření. Tím je pozměněna naprosto chuť právě kouřeného tabáku. Samozápalný uhlík při rozpalování vydává ohromný zápach a díky tomu nelze uhlík zapalovat v uzavřených prostorech. Jedinou výhodou samozápalného uhlíku oproti klasickým briketám je ten, že nepotřebuje pro rozpálení otevřený oheň – uhlík jde zapálit např. zapalovačem (obsahuje síru, která uhlík dokonale rozpálí).

Dodavatelů samozápalných uhlíků je velice mnoho. Uhlíky se vyrábějí např. v Anglii, v Egyptě, v Číně nebo v některých státech Evropské unie. Mezi nejkvalitnější samozápalné uhlíky do vodní dýmky patří uhlíky Al-Amir, které nevykazují chemickou chuť během kouření vodní dýmky. Jejich zapálení trvá zhruba 5-7 sekund a posléze je uhlík následně připraven pro vodní dýmku. Do uhlíku tohoto typu se nesmí foukat!

Klasické uhlíky mají spoustu výhod oproti uhlíkům samozápalným. Mezi hlavní výhodu patří jistě to, že uhlík nevykazuje během kouření chemickou chuť, pokud je pořádně rozehřán. Další výhoda je jistě ta, že lze rozčtvrtit a během kouření manipulovat s uhlíky na dýmce a volit si sílu a kvalitu dýmky. Doba hoření je daleko delší než u samozápalných uhlíků. Uhlíky neobsahují žádnou síru. Na českém trhu můžete sehnat dva hlavní typy uhlíků do vodní dýmky. První jsou uhlíky ve tvaru oválu. Jejich konzistence je velice pevná a snadno se zapálí např. na plynovém sporáku, nebo grilu. Jedná se o českého výrobce briket.

Druhá varianta pochází z Indonésie – kokosové brikety. Výhřevnost je mnohem vyšší než u dosavadních grilovacích uhlíků, uhlíky se nerozpadají a zanechávají minimum popela. Shoří téměř beze zbytků. Zůstatkový popel se skládá z 2 % celkového objemu produktu. Kokosové brikety jsou testovány dle DIN 51749. Jedná se o ekologický produkt. Při pěstování surovin se nepoužívají ani hnojiva ani pesticidy. Spotřeba energie při produkci je velmi nízká. Při spalování se nepotvrdilo (nedokázalo) uvolňování sazí (popílku) a škodlivých zplodin do ovzduší. Při spalování se nevytváří kouř ani zápach. Kokosová briketa dokáže hořet až 2,5 hodin!!!

RADY, TIPY A DOPORUČENÍ OD NÁS – ZKUŠENÝCH DÝMKAŘŮ aneb Desatero každého dýmkaře!

1. Plňte korunku přímo na dýmce

Korunka bude stabilní po celou dobu plnění a navíc spadlý tabák se snadno zachytí na tácku.

2. Zkuste místo gumového těsnění na korunce a hadici použít mokré noviny

Průmyslově vyráběné gumové těsnění stejných rozměrů nemůže být pochopitelně vhodné pro všechny typy vodních dýmek (často se rozměrově liší). Vlhké noviny dokonale utěsní i ta nejmenší místa a můžete tím zlepšit chod vaší dýmky v případě netěsnosti gumového těsnění.

3. Zkuste nepoužívat samozápalné uhlíky

Samozápalné uhlíky obsahují chemické látky, které urychlují zapálení uhlíku. Tyto chemické látky zůstávají v uhlíku i po jeho zapálení a mohou kazit chuť právě kouřeného tabáku.

4. Mějte speciální hadice na různé druhy tabáků

Při kouření více druhů silně aromatických tabáků po sobě může docházet k nežádoucímu prolínání chutí. Převážnou část hadic na našem trhu nelze po použití vyplachovat vodou (tedy lze, ovšem za cenu výrazného snížení její životnosti), takže se dá říci tyto hadice mají chuť aromatického tabáku „navždy vypálenou v sobě“…

5. Nikdy neplnit korunku tabákem přes okraj

Spálený tabák se pak přichytí na alobal a zanedlouho dochází k pálení již spáleného tabáku, což může požitek z vodní dýmky značně znechutit.

6. Tabák musí být důkladně natrhaný

Stává se, že nenatrhané kousky tabáku se zakonzervují opálenou vrstvou okolo a nedochází v pálení tabáků uvnitř jednotlivých kousků.

7. Nemačkat tabák do korunky

Může dojít nejen k tomu, že dýmka bude nefunkční (bude špatně táhnout) a navíc nedojde ke spálení všeho tabáku, takže se s ním akorát plýtvá.

8. Vždy po kouření vodní dýmku řádně umyjte, vypláchněte a vysypejte vyhořelý uhlík a tabák

Nečistoty se mají tendenci usazovat a dýmka pak ztrácí na své chuti, požitek z kouření je pak narušován odérem spáleniny a nečistot.

9. Vodu ve váze měňte na každé kouření

Čerstvá voda zaručuje opravdový požitek z vodní dýmky. Někteří „koumáci“ dávají do vody ve váze vždy plátek čerstvého citrónu – citrón vodu udržuje svěží.

10. Hygiena

Při kouření vodní dýmky v hromadném posezení doporučujeme užít náustky, které se po „kouřovém dýchánku“ vyhodí a na šlauchu se neudržují bakterie a jiné „zvířátka“ 

HISTORIE VODNÍCH DÝMEK:

První zmínky o používání vodních dýmek pochází z Indie, kde byly označovány jako hookah. Prvotní konstrukce těchto dýmek byly velmi jednoduché. Místo klasické karafy se používaly nejrůznější tvrdé skořápky (například z kokosových ořechů). Horké uhlíky se původně umisťovaly přímo na vlhký tabák a to bez jakékoliv ochranné vrstvy (dnes lze za tímto účelem použít alobal nebo jiný nehořlavý materiál).

Přibližně až v 16. století dýmka dostala díky obyvatelům Turecka svou současnou třídílnou podobu, která je používána i v současnosti. Tato koncepce se stávala velmi oblíbenou a vodní dýmka se postupně rozšířila i do ostatních států (v Sýrii dostala název narghile).

Z kouření vodních dýmek se stala skupinová záležitost. Tato skutečnost ovlivnila i design dýmek a byl vyroben první hookah s více šlauchy, který umožňoval kouřit více lidem současně. Vzhledem k faktu, že kuřáci se obvykle scházeli na otevřených prostranstvích, bylo potřeba chránit hořící tabák před nežádoucími vlivy větrného nebo vlhkého prostředí. K tomuto účelu se začala používat další součást vodní dýmky – tarbuš. Jedná se o plechovou krytku, které se nasazuje na místo, na kterém dochází ke spalování tabáku.

V některých barech začala pracovat obsluha, která měla zkušenosti s přípravou vodní dýmky pro hosty. Správně ubalený a vhodně navlhčený tabák byl považován za jeden z klíčových faktorů, který ovlivní požitek z kouření, proto se tyto znalosti mezi hosty cenily. Kouření vodních dýmek zůstávalo pouze mužskou záležitostí, ženám bylo stále zapovězeno.

Světově nejrozšířenější a nejznámější označená shiska dýmka získává po svém objevení obyvateli Afrického kontinentu. Přibližně po roce 1960 se vodní dýmka stává známou pro Američany a Evropany. Postupně se rovněž rozšiřuje nabídka tabáku a různých typů dýmek. Rozšiřuje se síť veřejných kaváren a čajoven vhodných pro kouření této dýmky.

Další články
Lapač snů
2010-10-19 11:21:29
Tibetské mísy
2010-10-15 14:03:25
Buben - Djembe
2010-11-12 14:32:26
Sárong
2010-12-25 20:21:08
Henna
2010-11-25 20:47:00
Didgeridoo -didjeridoo-
2010-12-17 11:49:03
NOŽE KUKRI -Khukuri-
2010-12-17 11:49:36
DILBU ZVONKY
2010-10-19 11:45:25
VODNÍ DÝMKA
2010-11-05 10:17:29
TIBETSKÁ VLAJKA
2010-10-22 15:00:11
TIBETSKÉ MODLITEBNÍ VLAJEČKY -praporky-
2010-12-17 11:49:55
Hamaky
2010-10-22 19:42:59
Aromaterapie
2010-11-05 10:18:40
modlitební mlýnek -mani khorlo-
2010-12-17 11:50:08
DEŠŤOVÁ HŮL
2010-10-23 11:56:03
PONČO
2010-10-23 11:56:49
Tibetská Mandala
2010-10-27 13:41:00
Thajská hudba
2010-11-05 10:18:04
Marocká orientální lampa
2010-12-10 23:54:21