Obchodní podmínky
NOŽE KUKRI -Khukuri-

2010-12-17 11:49:36

Nože kukri (khukuri / khukri) jsou neodmyslitelně a osudově spojeny s nepálskými Gurkhy. Každý Gurkha přijímá rituálně kukri v čase uznání své dospělosti. Nůž ho pak provází na cestách životem až do jeho smrti.Kukri se stal oficiální součástí výzbroje Gurkhů v britské koloniální armádě předpisem z roku 1837, od té doby jí zůstal až po naše dny.

Historie nožů kukri a houževnatých Gurkhů

Gurkhové byli a jsou po celém světě proslulí válečníci. Navzdory své poměrně malé postavě jsou většinou atleticky vyspělí, houževnatí, výkonní a disciplinovaní. Vynikají občas i krutostí.

Postupem času a v důsledku mocenských výbojů se Gurkhové z původních obránců vlastní země stali žoldnéři a námezdními bojovníky ve službách platících zájemců o jejich služby.

Na konci 19. a začátkem 20. století sloužili Gurkhové v britské armádě také v Barmě, Afghánistánu, na severní hranici Indie, na Maltě, Kypru, v Malajsku.

Gurkhové bojovali proti Němcům a Italům v Sýrii, v severní Africe a Řecku a proti Japoncům v Singapuru a v džunglích Barmy.

Stejně jako v soudobé britské armádě patří i v Indii gurkhské jednotky k elitním.

Gurkhové se v britské armádě zúčastnili například bojů o Falklandské ostrovy, působili jako předvoj spojeneckých jednotek při obsazování Kosova a bojovali proti Talibanu v Afghánistánu.

Stále jsou pro svou genetickou předurčenost vyhledávanými profesionály, jejichž kvality jsou ve zvláště obtížných klimatických podmínkách nepřekonatelné.

Nepálský kukri - zbraň a tajemný předmět

Na světě neexistuje jiná dodnes bojově užívaná zbraň, jejíž historie sahá do minulosti vzdálené dvanáct století a která by svou bohatou magickou a mystickou symbolikou vypovídala tolik o duchovní a etnické tradici jejích původních uživatelů.

Gurkhovi každý detail jeho nože připomíná tisíciletou moudrost předků.

Uchopíme-li s citem do dlaně levé ruky hřbetní část kožené pochvy z černého buvola a pravou rukou sevřeme pevně rukojeť kukri ze dřeva indické růže či z rohoviny a obnažíme ji lehkým tahem, umožňujícím zakřivené čepeli její přirozený pohyb, dospějeme k podobnému zážitku, jaký se dostaví při četbě posvátných Upanišad. Nádherná konkávní čepel je symbolem srpku měsíce, magické "planety", tak významné v Upanišadách, ale nejen v nich.

Mimo perfektně tvarovaný a leštěný povrch oceli vyniká na čepeli, na straně ostří poblíž rikasa, tajemný půlkruhový výřez s malým čípkem, jehož význam je zdánlivě mnohoznačný.

Vyloučíme-li z výčtů významů výřezu - zvaného "čo", nebo také "kauri" či "kaura" - podivné tvrzení (evropská interpretace), že sloužil k odvádění krve stékající po čepeli na ruku svírající rukojeť, pak zůstane k pochopení to podstatné. Čo představuje v hinduismu významné spojení měsíce a slunce - symbolů Nepálu.

Snad nejušlechtileji formované "čo" se zřetelným magickým podtextem nesou precizní čepele kukri, vyráběné kováři "kami" ve východonepálském Čainpuru.

Podél hřbetu se na ploše čepele nachází další magicko-mystický symbol. Někdy bývá vytvořen hlubokou stylizovanou rytinou, částečně či úplně tausovanou mosazí, případně zlatem, jindy (u armádních či policejních vzorů) je naznačen jednoduchou rovnou drážkou sahající do poloviny délky čepele. Jde o symbol označovaný jako "aunlo bal" či "rato karang" a představující Šivův meč - meč boha, jemuž je celý kukri vlastně zasvěcen. Šiva je ten, kdo v sobě spojuje funkce tvoření a zkázy - tvořivé aktivity u něho ale převažují. Po zkáze následuje vždy znovuzrození, což je také mystickým posláním celého kukri.

Na rukojeti nože jsou zpravidla uprostřed její délky po obvodu tři prstence, které ji obtáčejí. Tato "posvátná geometrie" je u všech tradičních a klasických kukri důsledně zachovávána, včetně modelů služebních, armádních a policejních. U nepůvodních napodobenin tento princip nebývá dodržen.

Na charakteristické, zpravidla čočkovité hlavici je závěrová hlava roznýtovaného řapu čepele, podložená kosočtverečnou podložkou z mosazi, hliníku, stříbra, či pozlacená. Celá hlavice rukojeti vytváří při pohledu shora obraz "Božího oka". To náleží symbolicky celé trojici nejvyšších bohů hinduistického, ale i buddhistického panteonu. Střídavě i současně jím na nás hledí Višnu, Šiva i Brahma.

Původní a nejproslulejší nože typu kukri se zhotovují v Nepálu. S jejich napodobeninami se lze setkat také v Indii, Pákistánu, Tibetu a severozápadní Číně, v Hong-Kongu, v Indonésii a jinde.

Kukri zůstal po celá tisíciletí až dodnes nástrojem a zbraní, jíž se jen tak nic nevyrovná. Neobyčejná úderná ostrá čepel klasické délky 30 až 50 cm dovoluje člověku klestit cestu dřevnatým a travnatým porostem, sklízet třtinu, připravovat palivo na oheň, porážet zvířata, porcovat maso a zeleninu či ovoce, bránit se proti šelmám a bojovat - bránit se i útočit.

Věk nejstarších dochovaných kukri uložených v Nepálském národním muzeu v Káthmandu je odhadován na 500 let. Kujné železo, případně ocel, byly v Nepálu příliš vzácné materiál, než aby výrobky z nich byly uchovávány ještě přes hranici, kdy už jejich použitelnost nebyla uspokojující. Svářkové železo podléhalo také v místních klimatických podmínkách rychlé korozi. Nepálští kováři - kami, patřící ke kastě nedotknutelných, neboť se zabývají zpracováním surovin získaných ze země, jsou dodnes neobyčejně obratní a jejich nepřerušená rodová řemeslnická tradice sahá nazpět v některých případech až 400 let. Zhmotnělé výsledky jejich duchovní tradice a zručnosti mají ryze individuální charakter a do každého nože, který je originál, je přeneseno něco z učebního potenciálu tvůrce.

Opatřit si kukri není ani u nás záležitost obtížná. Na trhu naleznete nože v různé kvalitě a samozřejmě i ceně. Například společnost MASANTA.COM v Praze provozující obchod Namaste.cz, která dováží přímo z Káthmandu kvalitní nože v několika velikostech a provedeních, ručně vyráběné autorizovaným výrobcem zajišťujícím výzbroj královské nepálské armády a policie.

Podívejme se nyní podrobněji na policejní model. Celková dílka nože je 340 mm. Délka ve hřbetu lomené čepele činí přibližně 230 mm. Šířka čepele je 42 mm, tloušťka hřbetu čepele konkrétního kusu je úctyhodných 10,5 mm.

Nůž o hmotnosti zaokrouhleně 400 gramů má těžiště vpředu, což dává pocit, jako když držíte v ruce pořádný sekáček. (Porovnáním několika kusů byly naměřeny hmotnosti samotných nožů mezi 360-440 gramy a celkem 500-600 gramů v soupravě s pochvou a doprovodnými nástroji. Jedná se o kusovou, ruční výrobu, kdy každý exemplář mí individuální vlastnosti, což dovoluje vybrat si nůž dle vlastního citu.)

Čepel je vysoce vyleštěna (jak známo leštění uhlíkové oceli zpomaluje korozi), přesto jsou místy patrné originální stopy ručního kování. Boční plochy čepele jsou dutě podbroušené, hřbet má tvar nízké střechy, ostří je vybroušeno čočkovitě.Určité překvapení přineslo měření tvrdosti. V blízkosti ostří, v linii přibližně 10 mm, byly naměřeny hodnoty 55 až 57 HRc, zatímco ostatní plocha včetně hřbetu je měkká, 21 až 24 HRc. S největší pravděpodobností byla tato čepel kalena selektivně, podobně jako japonské meče.. Díky opravdu masivnímu hřbetu bylo možno při kalení nahřát na kalící teplotu jen subtilnější ostří. Vznikla tak pevná a houževnatá čepel s tvrdým ostřím o velmi dobré řezivosti.

Leštěné a olejované dřevo rukojeti připomíná tmavohnědý ořech a je na pohmat velice příjemné. Tvar rukojeti oválného průřezu je i díky vystupujícímu nákružku velmi ergonomický, rozšiřující se hlavice zakončená mosazným kováním poskytuje jistotu, že nůž z ruky při rozmáchnutí nevyklouzne. Mosazné kování zpevňuje v podobě objímky také přední část rukojeti s vetknutou čepelí, která jí prochází ve formě trnu roznýtovaného na hlavici rukojeti přes podložku. Tu tvoří mosazný policejní znak v podobě dvou zkřížených kukri.

V nabídce jsou i kukri s integrálním rámem rukojeti a nanýtovanými střenkami. Snesou i nejhrubší páčení.

Černá pochva šitá z tvrdé kůže vodního buvola obsahuje dvojdílnou dřevěnou duši, ve které drží čepel s určitým předpětím. Je to způsobeno tím, že pochva je přizpůsobena konkrétnímu noži, pravděpodobně namočením kůže ve vodě. Postupným sesycháním se nejen napíná kůže na povrchu, ale dochází současně k vymezení vůle uvnitř pochvy. Opaskový závěsník pochvy je nanýtován čtyřmi nýty a mezi ním a pochvou jsou vloženy dvě kožené sumky pro uložení dvou tvarově i rozměrově shodných, užitečných nástrojů - přídavného nožíku (délka čepele 55 mm) a ocílky křesadla, které mají rukojeti ze stejně kvalitního dřeva. Špička čepele je v pochvě chráněna vnějším mosazným kováním.

Celkové provedení nože i pochvy vykazuje kvalitní řemeslné zpracování, které budí důvěru, a nůž si velmi rychle získá vaše sympatie.

Manipulace s nožem je velmi přirozená a intuitivní. Při klestění porostu oceníte optimální rozložení hmotnosti i tvar čepele nože. Porcování syrového masa sekem i řezem je překvapivě rychlé a elegantní. Stejně bezproblémové je i zpracování zeleniny. Ostří se zdá s ohledem na konstrukční obrus nezničitelné i při nešetrném zacházení. Na úpravu hotového jídla se přídavný nožík z příslušenství docela osvědčil (vzhledem na omezenou velikost jsme jej ze začátku podceňovali). Nošení nože na opasku u levého boku je příjemné a nůž i přes svou velikost kupodivu vůbec nepřekáží (dokonce máte-li delší košili nebo vestu, není téměř vidět).

Pozor - nůž je ostrý, při prvním seznamování buďte náležitě opatrní. Následující varování myslíme stejně upřímně - po několika chvílích s kukri v ruce můžete zjistit, že jej prostě musíte vlastnit, působí jako droga!

Nůž kukri (zejména v tomto policejním provedení) představuje pro Středoevropana příjemné překvapení. Pokud hledáte opravdu užitečný nůž pro pobyt v přírodě, vyzkoušejte některý z modelů kukri, nebudete zklamáni.

Neméně zajímavý je široký sortiment tradičních i moderních modifikací nožů kukri, které k nám dovážíme. Můžete si vybrat různé délky čepele, rukojeti z rohoviny či z aluminia anebo mosazi, pochvy dřevěné i z rohoviny, nože prosté nebo zdobené.

Péče a údržba nožů Kukri

Jak udržovat Váš nůž Kukri?

1. Nejméně jednou za měsíc a po každém použití nanášejte na ostří olej (vhodný je motorový). Ujistěte se, že na ostří nože nezůstaly žádné otisky prstů.

2. V případě, že se objeví na ostří rez, postupujte následovně: Nejprve očistěte ostří technickým benzínem nebo vazelínou, poté opatrně odstraňte korozi jemným smirklovým papírem, setřete čistým hadrem a potřete olejem. Pomocí kotoučové brusky můžete znovu vyleštit korozí postižené místo.

3. Na ošetření koženého pozdra můžete použít leštidlo na boty (běžný krém na boty), na dřevěné části nože (rukojeť) leštidlo na nábytek, na mosazné kování leštidlo na mosaz (např. Brasso) a čistič stříbra (např. Silvo) na stříbrné části. Udržíte tak Váš nůž Kukri v dobrém stavu.

4. Rytinu na čepeli (jste-li majitelem nože kukri s rytinou draka) opečujete tak, že ji vydrhněte tvrdým kartáčem (kartáčkem na zuby) namočeným v benzínu a před vystavením ještě otřete suchým čistým hadrem.

5. K ostření nože lze použít obě strany tupé přídavné ocílky (tzv. chakmak). Taktéž se doporučuje ostřící kámen pro lepší a rychlejší výsledek, případně moderní diamantové brusky.

6. Během vystavování pravidelně očišťujte zašpiněné části nože (například od hmyzu) jemným suchým hadrem a chraňte před vodou.

7. Před odložením nože Kukri na delší dobu důkladně naolejujte ostří nože, zabalte do plastového sáčku (PET) a uložte mimo pouzdro (pochvu). Stejně postupujte u dvou přídavných nožíků.

8. Skladujte v suchu při pokojové teplotě.

Pozor! Varování

1. Dbejte na to, aby pochva nebyla dlouho vystavena přímému slunci. Vysoká teplota by mohla způsobit smrštění materiálu a obtížné zasouvání ostří do pouzdra.

2. Vyvarujte se používání nože Kukri na kovové povrchy a kameny.

3. Chraňte před vodou a otisky prstů.

4. S noži Kukri, které nejsou přímo určeny k vrhání, nevrhejte.

5. Nože Kukri nejsou určeny jako kovářské nářadí.

6. Nepřetěžujte zešikmení nebo čepel během údržby či opravy. Vytvořené teplo by mohlo poškodit charakter oceli.

7. Zkontrolujte Váš nůž Kukri před každým použitím. Uchovávejte mimo dosah dětí. (Chraňte před dětmi).

8. Udržujte Váš nůž Kukri pravidelně a včas, aby se prodloužila jeho životnost.

9. Nepoužívejte nože Kukri, které k tomu nejsou určeny, v extrémních podmínkách.

Jak správně vytahovat Váš nůž Kukri z pochvy?

Během vytahování nože Kukri neobepínejte prsty horní část pochvy, neboť si může způsobit zranění. Proto držte horní okraj pochvy pevně v dlani a prstech, ale nenechávejte prsty na přední hraně. Palec natáhněte přes spodní hranu a pomalu vytáhněte zbraň. Vytahování bude snažší, pokud se zadní tupá strana čepele (hřbet) lehce dotkne vnitřní spodní hrany pochvy. Totéž platí pro zasouvání. Držte Váš nůž Kukri vždy od těla. Vytáhněte pouzdro. Během vyjímání směřuje ostří Kukri proti tělu a lehce dolů, pro snadnější vytáhnutí.

Příliš těsný, nebo příliš volný

Bůvolí kůže, používaná k výrobě pouzder Kukri je citlivá na změny (povětrnostních podmínek) teploty a vlhkosti. Při vysokých, nebo nízkých teplotách se může srazit, či roztáhnout, a tak je nutné ji ošetřit. (ošetřovat).

Pochva je příliš těsná

V důsledku vysokých teplot se může kůže na pochvě smrštit. Vytváří se velký tlak na vnitřní dřevěný rám pochvy, což má za následek zůžení v místech ostří nože a tak se ztěžuje zasouvání a vytahování. V těchto případech naolejujte dostatečně ostří a pak prudce zasuňte čepel. Jednou rukou několikrát udeřte do přední a zadní hrany pochvy poblíž hrdla, druhou pevně držte nůž Kukri. Poté několikrát vytáhněte a zatáhněte ostří a opakujte údery. Nakonec zasuňte ostří a pevně zatlačte proti přední hraně pochvy a nechte několik dnů v chladu a suchu.

Pochva je příliš volná

Při velmi nízkých teplotách se může kůže roztáhnout, rozšířit v místech ostří a uvolnit (velmi vzácný jev). Abyste se tomuto vyvarovali, nechte pouzdro na několik hodin (2-4) na slunci vyschnout. Slunce vysuší a omezí (zmenší) zůžení v místech ostří. Vyviklání ostří uvnitř pochvy můžeme také předejít zatlačením ostří zpět směrem k přední hraně pochvy. Doporučuje se také přilepit z vnitřní strany na povrch dřevěného rámu proužek kůže k utěsnění ostří v pochvě. Čepel skladujte odděleně od pochvy, aby nedošlo k uvolnění.

Co je Kadra a Chakmak?

Většina nožů Kukri má na spodní straně pochvy 2 malé přídavné nožíky, které doplňují soupravu. Malý nožík s ostrou hranou se nazývá "kadra" a je určen ke stahování kůže nebo jako nůž na dopisy. Druhý přídavný nožík, doplňijící Kadra se nazývá "Chakmak" a je určen k ostření. Podle tradiční metody ostření nožů Kukri se tře chakmak o břit ostří tam a zpět. Doporučuje se také používat ostřící kámen. Historicky se chakmak používal také k rozdělávání ohně pomocí úderů nože o vybraný kámen, nalezený v hornatých oblastech a následně odletujících jisker. Nože Kukri používané bojovníky Gurkhy během II. světové války tyto přídavné nožíky neobsahovaly. Tradiční starodávné nože Kukri je však mají. Jsou umístěny v malé kapsičce (tzv. Khalti) jako záchranná sada.

Nože Kukri (občas se z nepálštiny také přepisují jako Khukuri, Khukri, Kukuri, či dokonce Kchukri) jsou naprosto unikátní svým tvarem i vlastnostmi. Není u nich primární vzhled, ale účelnost. Jejich tvar je vypracován tak, aby jimi šlo řezat, dopředu posunuté težište pomáhá ovladatelnosti a relativně větší hmotnost nože pak zase usnadnuje sekání. Dnes tyto nože existují v nesčetných variantách, používají se k rozličným účelům a jsou neodmyslitelnou součástí každodenního života takřka každého nepálce.

Podle tradice jsou nože kukri používány gurkhskými vojáky nejen v boji, ale i v každodenním životě. Jsou používány v nepálské armádě a policii. Pochází z Dharanu, města na východě Nepálu. Čepel je vyrobena z kvalitní uhlíkové oceli a k výrobě pouzdra je užita nejčastěji buvolí kůže. Rukojeť je obvykle z buvolího rohu nebo také dřeva indické růže.

Nože kukri v naší nabídce jsou vyrobeny v nepálské kovárně podle tradičních postupů - tedy ručně, každý kus je proto unikát.

Čepel nožů je z kvalitní uhlíkové oceli s kaleným ostřím a nekaleným (houževnatým) hřbetem čepele. Některé typy mají verzi s čepelí zdobenou rytinou - jako například Bhojpure Kukri (Engraving Dragon), nicméně i tato verze je plně funkční k sekání i řezání.

Nejpopulárnější typy jsou British Service Kukri - typ používaný Gurkhy sloužícími pro britskou armádu (v novodobé historii byli nasazeni mimojiné v Kosovu, Afgánistánu, či Iráku). Populární je také model World War 2, který (jak už název napovídá) byl používán v Indii za druhé světové války. Velkému zájmu se těší také Nepal Army Kukri, či Nepal Police kukri, nože využívané v současnosti nepálskou armádou a policií.

Další články
Lapač snů
2010-10-19 11:21:29
Tibetské mísy
2010-10-15 14:03:25
Buben - Djembe
2010-11-12 14:32:26
Sárong
2010-12-25 20:21:08
Henna
2010-11-25 20:47:00
Didgeridoo -didjeridoo-
2010-12-17 11:49:03
NOŽE KUKRI -Khukuri-
2010-12-17 11:49:36
DILBU ZVONKY
2010-10-19 11:45:25
VODNÍ DÝMKA
2010-11-05 10:17:29
TIBETSKÁ VLAJKA
2010-10-22 15:00:11
TIBETSKÉ MODLITEBNÍ VLAJEČKY -praporky-
2010-12-17 11:49:55
Hamaky
2010-10-22 19:42:59
Aromaterapie
2010-11-05 10:18:40
modlitební mlýnek -mani khorlo-
2010-12-17 11:50:08
DEŠŤOVÁ HŮL
2010-10-23 11:56:03
PONČO
2010-10-23 11:56:49
Tibetská Mandala
2010-10-27 13:41:00
Thajská hudba
2010-11-05 10:18:04
Marocká orientální lampa
2010-12-10 23:54:21